Siber Güvenlik Platformu VII 25 Şubat 2020
Siber Güvenlik Platformu VII 25 Şubat 2020
BTHaber dergisinde Siber Güvenlik Platformu

Siber güvenlikte rakip değil ‘tamamlayıcı’ olunmalı

‘Siber Güvenlik Platformu II’, ‘Sosyal Medyada Siber Tehditler ve Güvenlik’ ana temasıyla, Kamu Siber Güvenlik Derneği ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi iş birliğiyle Ankara’da gerçekleştirildi.

‘Sosyal medyada siber tehditler ve güvenlik’ ana temasının yanı sıra dünyada ve Türkiye’de siber güvenliğin mevcut durumu, adli bilişim, siber güvenlikte işbirliği, siber güvenlik eğitim/öğretimi gibi konuların tartışıldığı ‘Siber Güvenlik Platformu II’nin açılış konuşmasını Kamu Siber Güvenlik Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Soğukpınar yaptı. Yazılım barındıran her cihazın tehdit altında olduğuna dikkat çeken Soğukpınar, her gün yaklaşık 1 milyon zararlı yazılımın ortaya çıktığını kaydetti. Soğukpınar, farkındalık ve bilinçlendirme çalışmalarının gerekliliğini vurgulayıp riskleri analiz edip önlem almanın önemine değinerek “Sloganımız; siber güvenlikte güç birliği. Hiçbirimiz birbirimizin rakibi değiliz, ancak tamamlayıcısı olabiliriz” dedi. TOBB ETÜ Rektör YardımcısıProf. Dr. Yusuf Sarınay, siber saldırıların artık evrensel tehditler olduğunu söylerken, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. H. AliMantar da, internette hâlâ 34 yıl önceki standartları kullandığımızın altını çizerek “Sürekli yama yapıyoruz. Güvenlikle ilgili çözümler; pansuman çözümler. Çözüm için en sofistike yöntemleri kullanmamız gerekiyor. Önlem alırken radikal çözümler geliştirmeliyiz” açıklamasını yaptı. TÜRKSAT Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül, güvenlik için bulut mimarisinin bir imkân yarattığına dikkat çekti ve her kurumun bilgi işlem bölümlerinin veri merkezi kuracağı yerde, kamunun ortak bir veri merkezinin olması gerekliliğini ifade etti. TÜRKSAT olarak sızma testleri yaptıklarını da söyleyen Gül, bünyelerinde siber güvenlik direktörlüğü bulunduğunu belirtti.

 
 
 

 

Detaylı haber için tıklayınız.

Copyright © 2015 Kamu Siber Güvenlik Derneği. Siber Güvenlik Platformu bir Kamu Siber Güvenlik Derneği resmi etkinlik platformudur.